Z historie táborů PMD

Stručný popis jednotlivých ročníků (fotogalerie ze starších táborů):

0.    20.6. - 27.6. 1987    bez celotáborové hry
letiště Vrchlabí
Spíš soustředění - týden s počítači PMD-85, ještě před skončením školního roku.
Z pozdějších vedoucích zde byli jen Hynek a Johan.

1.     1.7. - 11.7. 1988     Cestování v čase
Bezdědice
Stroj času představoval program na PMD-85 (jeden z prvních typů osobních počítačů vyráběných v 80. letech v Československu). Večer jsme stroj času nastartovali a pro příští den jsme se ocitli na jiném místě v jiném čase. Postupně jsme objevili Ameriku s Kryštofem Kolumbem, navštívili jsme Indiány v předkolumbovské Americe, zúčastnili se stěhování národů spolu s praotcem Čechem, bojovali jsme i po boku husitů a dokonce jsme se podívali do budoucnosti a podnikli průzkumný let.

2.     16.7. - 1.8. 1989     Jsme průzkumníci této planety
Bezdědice
Jsme členové kosmické posádky, která přistála na třetí planetě jedné z hvězd galaxie. Místní obyvatelé nazývají tuto planetu Země. Podmínky života na této planetě jsou příbuzné naší vzdálené domovině, i obyvatelé jsou nám podobní. Náš úkol je planetu prozkoumat, poznat život jejích obyvatel, seznámit se s jejich zvyky, zjistit jaké předměty používají. Při tom všem nám pomůže palubní počítač, který nám umožní komunikaci s naší vzdálenou planetou se kterou vždy po večeři navážeme kontakt a přijmeme odtud pokyny pro další den.

3.     16.7. - 1.8. 1990     Tibetská expedice
Bezdědice
Všichni účastníci se ocitli v lámaistickém klášteře, kde každá výprava měla svého ochránce z řad tibetských mnichů - lámů. Každý láma měl barevné roucho a podle něj měla svoji barvu i výprava. V klášteře byl ukryt poklad, který hlídal Zlatý Buddha. K projití bludištěm bylo
nutné překonat nebezpečí a splnit úkoly.

4.     12.7. - 26.7. 1991     Obstojíme v tržním hospodářství
Bezdědice
První velká hra na PC, zatím pouze textová. A kromě toho kromě počítačových nadšenců byl v Bezdědicích ještě tábor šikovných dívek Kopretina. Také se zde od začátku používala táborová měna - PILIFY. V tomto roce bylo plno novinek. Celý tábor vyvrcholil stavbou automobilu a velkou táborovou Rallye.

5.     15.7. - 31.7. 1992     Stalkeři
Bezdědice
Poblíž Bezdědic se náhle nad lesem objevila obrovská záře a nesnesitelný hluk naplnil okolí. Druhý den po této události začal tábor. Les pod táborem byl zcela zamořen a navíc hlídán strážemi. Přesto se každý večer zástupci jednotlivých družin vydávali na průzkumné výpravy a přinášeli ze zamořeného úseku trosky zajímavých přístrojů, které sestavovali a určovali jejich funkci.

6.     18.7. - 3.8. 1993     Pátrání po zmizelé civilizaci
Bezdědice
Na území, kde se nachází náš tábor žil kdysi národ Hignáciů, který téměř celý vymřel. Z celého národa zbylo pouze několik starců, kteří opatrují to nejcennější dědictví. Jednotlivé družiny se proměnily v archeologické výpravy, které postupně odhalovaly tajemství života Hignáciů. Na počítači se postupně objevovala mapa okolí tábora s jednotlivými archeologickými nalezišti. Na tomto táboře byla poprvé použita půda ve funkci muzea.

7.     2.7. - 22.7. 1994     Cestování v čase
Bezdědice
Tentokrát jsme se pokusili o návrat k osvědčenému, ovšem v trochu jiné dimenzi. Opět jsme cestovali v čase, ovšem pomocí rozsáhlého bludiště. Takže jsme prošli všemi obdobími lidstva od pravěku přes starověk středověk a novověk k budoucnosti.

8.     30.6. - 16.7. 1995     Tábor snů
Bezdědice
Celý tábor se ocitl v ohromném domě o tisíci patrech, který v sobě skrýval mnoho místností. Místnosti byly postupně objevovány a odhalováno jejich tajemství. S postupným odhalováním tajemství domu byly nacházeny trosky obrazu a umisťovány v obrazárně.

9.     28.6. - 14.7. 1996     Zachraňte kouzelníka
Bezdědice
Kouzelník Doram je ohrožen, z posledních sil stačí napsat žádost o záchranu. K tomu abychom mohli kouzelníka zachránit je nutné projít bludištěm a získat suroviny k výrobě masti, která pomůže kouzelníka osvobodit.

10.     27.6. - 13.7. 1997     Univerzitní vědecké týmy
Bezdědice
Vzhledem k tomu, že si nikdo z žijících pamětníků nic nepamatuje, tak se asi nic nedělo.

11.     1.7. - 18.7. 1998    Velká výprava za tajemným živočichem
Bezdědice
Zcela nedávno vyrazila na ostrov Bessland velká výzkumná výprava vedená PhDr. Doc. Emanuelem Adolfem Vomáčkou CSc., přičemž se zaměřila zejména na nalezení a vyfotografování neznámého, bájemi opředeného živočicha. Nalezli ho po dlouhých hodinách vyčkávání. Tvor je ovšem spatřil také a podle toho se zachoval. S nasazením vlastních životů se jim ho podařilo stopovat a vyfotografovat.

12.     3.7. - 17.7. 1999     Vesmírná cesta
Bezdědice
Vtělíte se do role kosmonautů pátrajících po energetickém zdroji na cizí planetě, kde jste z neznámých příčin havarovali. Vaším úkolem je za prvé přežít, za druhé se nějakým způsobem spojit s domovskou planetou a za třetí být samozřejmě lepší než ostatní stejně postižené posádky.
Oddíly: Sputnik, Worms, Buznetic, Titans, Protosani.

13.      1.7. - 15.7. 2000      Stráž času
Ferdinandov
Vynález stroje času s sebou přináší spoustu nových vzrušujících možností a také mnoho dříve neznámých a nepředvídaných problémů. Kromě vědců, kteří vítají možnost zkoumat historii, se v nejrůznějších etapách vývoje lidstva objeví i hodně těch, kteří nejsou spokojeni se svou současností nebo s některým úsekem své minulosti. Pokoušejí se ji tedy změnit. A tak musí vzniknout i nová "časová policie" - Stráž času.
Témata: Kolumbus, Eiffelovka a parní stroj, David a Goliáš, Trojský kůň, Člověk na Měsíci, Svatý Grál.

14.       30.6. - 15.7. 2001    Dračí skála
Dobrá Voda, Vrkoslavice, Jablonec nad nisou
Na letošním táboře necestujeme v čase, ani nejsme trosečníky a neprozkoumáváme neznámé okolí, ale snažíme se bojovat proti drakům. Jsme rozděleni do třech povolání: mudrcové, bojovníci a mágové. Podle svého zaměstnání také vykonáváme různé rituály, plníme úkoly, atp. Co se týče družstev, letos jsme byli rozděleni maličko jinak, nevybírali jsme si název sami, ale bylo nám nabídnuto k výběru několik ras (viz.níže).
Oddíly: Enti, Goblini, Trpaslíci, Gnómové, Elfové.
Povolání: Mágove, Mudrcové, Bojovníci.

15.       29.6. - 10.7. 2002    Cesta tam a zase zpátky
Bezdědice -> Skalsko -> Soběslav
Výprava, jejíž cestu určovaly části deníku a splnění/nesplnění náročných úkolů. Cesta od jezerních bytostí na Mácháčí přes noční cestu údolím Skalska až po vodní bitvy na Lužnici u Soběslavi. Cesta ovlivněná počasím a hlavně pochybnostmi o úspěchu likvidace Temného pána. Může být ještě mezi námi? Může se někdy vrátit?

16.     2.7. – 12.7. 2003      Letní táboření
Jabkenice    
V rolích jednotlivých kmenů jsme se pokusili o co nejrychlejší rozvoj naší osady. Stavba obydlí a těžké shánění surovin byl jen začátek. Čekala nás bitva o zbraně, o území a o přežití "kmene" za pomoci čaroděje a jeho flétny.

2004 Osm divů světa
nebyl

2005
nebyl

2006
nebyl

17.     30.6. - 14.7. 2007      Tajemný hrad Obdena Jedena
Bezdědice
Odhalte tajemství vynálezce většího než Edison. Pomozte doktorovi Jedenovi s jeho epochálním objevem. Zapište se do dějin po boku Einsteina, Myšpulína a dalších velikánů historie. Odhalte tajemství z nejtajemnějších a zažijte dobrodružství, které nemá obdoby. Máte-li odvahu, postavte se temným nástrahám na cestě za pravdou.

18.   16.8. - 30.8. 2008        Kniha kouzel
Vítkovice
Připoutejte se, prosím, a připravte se na divokou jízdu pohádkovým světem zdivočelých kouzel … Nebo kouzelným světem zdivočelých pohádek? Kdo ví? K rozmotání tohoto klubka záhad budete potřebovat více než jen odvahu.

19.   4.7. - 18.7. 2009        Poklad bohů
Cvikov
Pojďte s námi, děcka, do starého Řecka! Tam hora Olymp je a na ní žijí bozi, bůh slunce Hélios se po obloze vozí, domy jsou z mramoru, v těch boháči si hoví, tam každý chlapec má vzor v činech Héraklových.

20.   3.7. - 17.7. 2010        Ztracený ostrov
Cvikov
Cesta ke ztracenému ostrovu je plná záhad, nebezpečí a dobrodružství. Staňte se chrabrým mořským vlkem a společně s kamarády odhalte jeho tajemství.