Změnili jsme základnu proto, že chceme celý rok poznávat nová místa (určitě jste si toho všimli i při víkendových akcích). Do Bezdědic se možná vrátíme některý další rok.
—————
Ano, svým zálibám se může věnovat i během víkendu či tábora. Po zkušenostech z minulých let víme, že se najde spousta soupeřů.
Toto samozřejmě platí i pro deskové hry, hudební nástroj a další do táborového či víkendového života zapadající aktivity.
Pokud je někdo vášnivý modelář nebo chovatel hrochů, bude se muset bez této lásky pár dní obejít.
—————
Tato otázka je problematická. V každém článku se dozvíte, že pokud Vám vedoucí neumožní přijet se na tábor podívat, je něco v nepořádku. Na druhou stranu tato návštěva může mít vážný dopad na chod tábora. Nejenom, že rozruší Vaše dítě (kterému se obvykle i přes skvělý kolektiv začne stýskat), ale obvykle rozesmutní toho, komu rodiče nepřijeli. S dětmi budete v kontaktu pomocí rozsáhlé fotogalerie, určitě pomocí telefonu a pracujeme na tom, aby i pomocí emailů.
Jelikož Vás nechceme připravit o to, co se na našich akcích děje, můžete nás navštívit při těch, které pořádáme v průběhu roku. Na táboře se děje to samé - jen to trvá 14 dní.
—————
Především nám to dejte vědět.
Na každé akci je přítomen zdravotník a lékárnička, abychom byli schopni řešit jakoukoli nenadálou nepříjemnost (ať už bolení v krku, žihadlo, odřené koleno). Připraveno je i auto, kdybychom museli navštívit někoho, kdo umí nahlédnou pod kůži a ujistit nás, že jde pouze o naražení a ne zlomeninu. Program je stavěn tak, abychom předešli úrazům, a veškeré "nebezpečné" situace (slaňování, návštěvy u zvířat) jsou předem několikrát zváženy a během akce pečlivě jištěny.
Pokud vaše dítě dobírá prášky, má zdravotní komplikace (i alergie, astma, apod.) nebo doléčuje úraz, je dobré, když nám to předem řeknete. My dohlédneme na včasné braní prášků a zpřísníme dozor u namáhavých aktivit u "marodů".
Veškeré své dotazy na zdravotní tématiku konzultujte, prosím, se zdravotníkem emailem (zdravotnik@klub-pmd.cz).
—————
U tábora je tato částka doporučena do 500,-. V průběhu tábora je dětem doporučeno dát si peníze do úschovy k vedoucím a vzít si je, když se jde na výlet.
U víkendu je potřeba rozlišit, jestli je doprava placena nebo ne. Pokud je doprava plně hrazena, nemusíte s sebou dítěti dávat vůbec nic. Je to pro všechny o jednu starost méně. Ceny autobusu nebo vlaku obvykle víme předem a zaokrouhlíme tak, aby se ze zbytku dala koupit i zmrzlina.
—————
To Vám samozřejmě zakázat nemůžeme. Jenom prosíme, aby toto volání probíhalo v rozumných hodinách. Když je připravena hra, při které se běhá po lese, tak po jejím skončení není příjemné hrát ještě bojovku "Najdi telefon" (zejména, když majitel telefonu nezná svoje číslo) :o) Stejně tak při míčových hrách je na 100% jisté, že telefon vypadne na zem vteřinu před tím, než na to samé místo došlápne noha.
Dohodněte se s dětmi, že Vám zavolají nebo Vás prozvoní, když bude volná chvilka a nebudou tím narušovat program.
Pokud s sebou dítěti telefon nedáváte a je potřeba mu zavolat, můžete volat na telefony vedoucích (vždy je alespoň jeden z nás na příjmu).
—————
Jedeme-li do Bezdědic, Mukařova, Mnichova Hradiště nebo jinam v okolí Mladé Boleslavi, tak nemusíte. V případě, že pojedeme do nemocnice, tak se jede do Mladé Boleslavi a tam se potkáme s rodiči i kartičkou. Pokud je akce ve vzdálenejším místě nebo využijete nepřítomnosti dítěte k výletu nebo návštěvě vzdálených příbuzných, kartičku mu s sebou rozhodně dejte (a u autobusu předejte zdravotníkovi nebo jinému vedoucímu).
—————
Může to znít divně, ale najde se. Známe to všichni, to se prostě občas stane, že se na víkend, na který je plánována akce, sejde taky spousta úkolů nebo učení.
Zabalte dítěti s sebou vše, co je potřeba napsat nebo se naučit, a my už dohlédneme na to, aby se to stalo. A pokud narazíme na nějakou nejasnost, tak ji i vysvětlíme.
—————
Na akce nemusíte dětem balit žádné jídlo. Každý den na ně čeká snídaně, oběd, odpolední svačina a večeře. Při odjezdu většinou i nějaký balíček na cestu (sušenka a jablko). Během tábora bývá obvyklá i dopolední svačina. A pro hladovce v průběhu dne je samozřejmě připraveno něco na zub.
V případě, že má dítě na nějakou složku jídla alergii, je dobré, abychom o tom věděli. Na tuto variantu jsme schopni reagovat a reagujeme. Pokud dítě jenom nejí brambory v jakékoliv podobě, tak brambory může nahradit chlebem.
V jídelníčku samozřejmě nechybí ani ovoce a zelenina. Něco sladkého na zub. A stálé místo má i vydatný buřtguláš. :o)
Stejně tak je zajištěn a dodržován i pitný režim. V chladném počasí a ráno zpravidla teplý čaj. V horkých dnech zase štáva. Když se chystáme na půl dne mimo základnu, dáme si pozor, aby s sebou každý měl láhev s pitím.
Na druhou stranu chápeme, že na sušenkách a coca cole jsou závislí všichni, takže Vám toto malé "dokrmování" zakazovat nebudeme.
—————
To samozřejmě nezáleží čistě jen na nás.
Čas pro spánek je každý den do 7:30. Večerka bývá plánována na 22. hodinu večerní, ale někdy se stane, že kvůli dobře rozběhnutému programu přetáhneme o hodinku.
Přepych postelí a peřin nám dávají pouze základny v Bezdědicích, Mukařově a Vítkovicích, postele jsou také ve Cvikově. Nicméně ve Cvikově a také na všech ostatních základnách je potřeba připravit se na variantu spaní ve spacáku.
—————
K dopravě využíváme vlak a autobus, na nádraží se musíme dopravit pěšky. Proto je nezbytně nutné, aby děti měly všechny věci zabaleny do jednoho šikovného zavazadla na záda. Při přespání v Mnichově Hradišti, kde je to na autobus 100 metrů a na vlak kilometr, to zase tak moc důležité není, ale pokud jedeme z Bezdědic, tak jdeme pěšky 6 km (byť krásnou cestou lesem). Při cestě vlakem do Hrádku nás zase čekají dva rychlé přestupy a při nich my, vedoucí, primárně kontrolujeme počet dětí a teprve pak až počet zavazadel. Je tedy jasné, že jedno zavazadlo na záda je nutností. Pohled na malé dítě s reklamním batůžkem na zádech a s dvěma igelitkami v každé ruce před dvouhodinovou cestou vlakem je stresující, jistě nejen pro nás. Chápeme, že sourozenci, kteří jsou zabaleni do jedného zavazadla to mají těžší, ale i to se dá se šikovným zavazadlem (a malou pomocí) zvládnout.
Výjimku z tohoto má učení.
Pokud si s sebou někdo chce vzít učení a má strach, že se mu nevejde do batohu, může si ho vzít zvlášť (do igelitky nebo jiného zavazadla) a my se o přepravu postaráme. Ale ani naše možnosti nejsou neomezené, takže je lepší nám dát předem vědět, že tentokrát bereme 20 kilo učení, abychom si zařídili větší auto :o)
—————
Určitě ano. Napište nám email (predseda@klub-pmd.cz) a dohodneme se na jejich stažení nebo předání a to i s obalem na CD.
—————
Název počítače PMD-85, který byl na počátku všeho, je vlastně anglickou zkratkou: Personal Microcomputer with Display. Dnes tyto počítače jsou už dávno pouhou součástí historie, nicméně je to historie i naše ... s nimi jsme začínali první kroužky a první tábory. A ačkoliv počítače jsou pryč, zkratka už nám zůstala.
—————