Rozhovor s Honzou "Johanem" Žaludem

14.11.2012 21:41

Dnes vám přinášíme první ze série rozhovorů se členy sdružení, ale je možné, že se zeptáme i někoho z vás.

Jako prvního jsme vyzpovídali Johana. Téměř každý z nás ho zažil jako svého vedoucího nebo alespoň vedoucího na táboře. Časem se z něho stal i organizátor táborů (v té době to byly počítačové kurzy pro děti) a hlavní vedoucí. V poslední době se s ním na akcích zas tak moc neuvidíte, ale můžete se spolehnout, že se určitě objeví několikrát na táboře a že je vždy po ruce, když je potřeba s něčím pomoci nebo poradit.

Ahoj Johane, ty jsi nejstarší člen sdružení a tak bylo jasné, že tě vyzpovídáme jako prvního. Jaké bylo tvoje první potkání s PMD?

Docela krátké ... ten úplně první (nultý) tábor PMD (na zkoušku) v roce 1987 trval jen týden a proběhl v ubytovně na letišti Vrchlabí.
Prostředí to bylo vynikající, nicméně dětí se tam nevešlo tolik jako na běžný tábor a i s umístěním počítačů (protože PMD začínalo jako počítačový tábor) v jídelně to nebylo úplně jednoduché.


Co naše/vaše nová historie? Bylo podle tebe založení občanského sdružení dobrým krokem?

Rozhodně ano .. do té doby jsme fungovali víceméně jako jakýsi externí klub při Domě dětí a mládeže, když to bylo třeba, anebo úplně "na divoko", když to třeba nebylo .. :) Takhle můžete jezdit na akce s partou středoškoláků, ale pokud chcete dělat akce s menšími dětmi, je potřeba mít nějaké zázemí, splnit nějaké formální náležitosti, a také být pro rodiče důvěryhodným partnerem. K obojímu nám založení našeho občanské sdružení rozhodně pomohlo.


A každý nový člen se zúčastňoval už jako dítě?

Ne ne, mezi našimi členy je samozřejmě většina takových těch bývalých dětí, které se zapojily mezi vedoucí poté, co předtím pět let jezdily s námi na akce a najednou prostě věkově přestaly být schopny účastnit se jako děti, ale nechtěly přijít o tu partu. Minimálně dva členové jsme ale akcemi PMD prošli už jen jako vedoucí .. :)


Jak vnímáš zapojení těchto „odrostlých“ dětí do sdružení? Není věkový rozdíl překážkou ke kvalitní spolupráci?

Věkový rozdíl je jednoznačně přínosem .. navzájem si jsme inspirací... a taky zrcadlem .. :)


Jsou dnešní děti jiné než ty z dob, kdy jsi byl dítě ty?

Nevím, jaké byly děti, když jsem byl dítě já, nedokázal jsem to tehdy posoudit a neměl jsem proti čemu porovnávat. A dnes už si z toho moc nepamatuju. Ale vím, že dnešní děti, co s námi jezdí na akce, jsou v mnohém jiné, než byly děti na našich prvních táborech koncem osmdesátých let. Samozřejmě, fyzicky jsou tam dnes jisté rezervy, ale pro mne trochu překvapivě jsou tam velké rezervy i v oblastech tvořivosti, soustředění, vytrvalosti, samostatnosti, týmové souhře, nebo třeba i v matematice a v pravopisu. Ale abych dnešní děti jen nekritizoval, výrazné lepší mají zase sebevědomí, odvahu a schopnost prezentovat své názory, ochotu diskutovat. Vše, co píšu výše, je samozřejmě jen celkový pocit, jak sleduji vývoj náročnosti našeho táborového programu během let a například i typy problémů, které na táborech řešíme. Rozhodně se nedá říct, že toto platí o všech dětech .. je to velmi individuální.


A teď z jiného soudku a budeme si povídat o tobě. Klub PMD ti určitě nezabírá celý volný čas. Co tedy děláš kromě něj?

Podílím se na práci dalšího občanského sdružení Namasté Nepál (DCWC-CZ), kde ovšem nejsem členem, pouze patronem jednoho charitativního fotografického projektu: Všechny barvy Nepálu. Výstava nepálských fotografií sedmi fotografů putuje po českých městech a výtěžek z prodeje fotografií bude využit na stavbu nové základní školy v podhůří Himálaje, v těžko dostupné horské oblasti Nepálu.


Takže jsi spojil dvě lásky, cestování a focení. Můžeme někde vaše fotky vidět?

Aktuálně (listopad 2012) probíhá prodejní výstava fotografií Všechny barvy Nepálu ve Vsetíně, v roce 2013 se bude stěhovat do Brna, Vysokého Mýta a dalších měst. Pro podrobné informace navštivte web projektu www.VsechnyBarvyNepalu.cz, dozvíte se tam vše potřebné. Kdyby to nestačilo, jsou tam uvedeny i kontakty, na které se můžete obrátit s doplňujícími otázkami.


Mohu se k fotografii dostat i jinak než návštěvou Vaší výstavy?

Třeba právě na našem webu www.VsechnyBarvyNepalu.cz, kde je možné fotografie si prohlédnout a dokonce i přímo objednat - záložka eShop.

 

 

My děkujeme za čas a držíme palce jak s koníčky, tak s koni.

—————

Zpět


Kontakt

Klub PMD, z.s.

Jana Palacha 1103, Mladá Boleslav, PSČ 293 01

+420 732 583 484